Uvod u standardiziranu neurorazvojnu procjenu dojenčadi – SINDA

Uvod u standardiziranu neurorazvojnu procjenu dojencadi

Organizator

Akademija za razvojnu rehabilitaciju i EDUKACIJSKO-REHABILITACIJSKI FAKULTET
SVEUČILIŠTA U ZAGREBU

Vrijeme i mjesto održavanja

Tečaj će se održati 20. siječnja 2025. (13:00 – 16:30) online, bez naknade za sudjelovanje

Prijava

Prijave će se zaprimati najkasnije do 17. siječnja 2025.

Program

Letak s programom možete preuzeti ovdje

Opis

SINDA je nova neurorazvojna procjena za dojenčad korigirane dobi od 6 tjedana do 12 mjeseci. Ima tri ljestvice: Neurološku (28 dihotomnih čestica – neovisno o dobi dojenčeta), Razvojnu ljestvicu (15 dihotomnih čestica po mjesecu dobi dojenčeta) i Socio-emocionalnu ljestvicu (6 dihotomnih čestica – neovisno o dobi dojenčeta).

Tečaj će objasniti izradu SINDA procjene, njenu primjenu i psihometrijska svojstva. Potonje uključuje predstavljanje normiranih podataka za čestice, dobru pouzdanost i dobru valjanost (npr., za predviđanje cerebralne paralize utvrđena je osjetljivost 91- 100%; a specifičnost 81-85%).

Tečaj će biti bogato ilustriran video-primjerima provođenja procjene. Također će uključiti interaktivni, praktični dio (bodovanje video-primjera) te će omogućiti dovoljno vremena za raspravu.

Tečaj će se održati na engleskom jeziku.

Za što primjerenije praćenje tečaja, preporučuje se da svaki sudionik ima SINDA priručnik koji je dostupan za narudžbu na sljedećoj poveznici:
https://www.erf.unizg.hr/o_fakultetu/izdavacka_djelatnost/publikacije_erf-a

Poziv

SINDA je još jedan u nizu instrumenata nama dobro poznate autorice prof. Mijne Hadders-Algre, iz prestižne škole razvojne neurologije Sveučilišta u Groningenu u Nizozemskoj. Prof. Hadders-Algra je tijekom posljednjih 20 godina na tečajevima
Akademije za razvojnu rehabilitaciju educirala stručnjake u Hrvatskoj: Minimalna neurološka disfunkcija, obnovljena metoda prof. Towena za neurološku procjenu djece od 5-18 godina, Spontano generirane pokrete (GM) kao instrument za procjenu
funkcioniranja SŽS od nedonoščadi do rane dojenačke dobi, Motorički profil dojenčadi (IMP) za evaluaciju motoričkog razvoja djece dobi od 3-18 mj.

Za razliku od prethodnih instrumenata, pretežno usmjerenih na motorički razvoj kao i Hamersmith neurološke procjene dojenčeta (HINE), SINDA obuhvaća sve dimenzije razvoja i pokriva biopsihosocijalnu složenost razvoja dojenačke dobi.

Važno je shvatiti da SINDA ne rezultira specifičnom neurorazvojnom dijagnozom. Umjesto toga, rezultati SINDA procjene mogu uputiti na potrebu za daljnjom dijagnostikom, uključujući longitudinalno praćenje dojenčetova razvoja. Navedeno je svojstveno karakteristikama mladoga mozga u razvoju. Plastičnost mozga u razvoju može potaknuti prolazno ili trajno poboljšanje dojenčetovih funkcija, ali može i rezultirati poremećajem koji postaje sve jasniji odrastanjem djeteta. Po tome je SINDA instrument neurorazvojne procjene koji u slučaju atipičnog razvoja upućuje na potrebu rane intervenciju, zbog preveniranja/ublažavanja postojećih neurorazvojnih odstupanja.

SINDA priručnik i testne obrasce je prevela s originalnog njemačkog izdanja na hrvatski jezik doc. dr. sc. Ana Katušić, mag. rehab. educ. Ovaj instrument preveden je još samo na engleski u izdanju ugledne izdavačke kuće Mac Keith Press. SINDA je dobrodošao instrument koji se preporuča svim stručnjacima pedijatrijske skrbi.

Prof. dr sc. Vlatka Mejaški Bošnjak, dr. med,
specijalistica pedijatrije i užeg područja dječje neurologije